Yeni Rapora Göre Türkiye, İnternette Özgür Değil

Yeni Rapora Göre Türkiye, İnternette Özgür Değil

152
0
PAYLAŞ

ABD’li insan kaynakları kuruluşu Freedom House’un 2021 yılı için yayınladığı ‘İnternette Özgürlük’ raporuna göre Türkiye, internet özgürlüğünün en kısıtlı olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Sudan, Mısır, Pakistan ve Çin gibi ülkeler, 100 üzerinden 34 puanla ‘özgür olmayan’ kategorisinde yer alan Türkiye’nin arkasında yer alıyor.

Ülkelerin interneti ne kadar özgür kullandığını ortaya koyan yeni bir rapor yayınlandı. Raporun hazırlanması için yapılan araştırmaya dahil olmayan ülkeler olsa da tüm kıtalardan katılımcılar yer aldı. Ülkelerin sanal özgürlük alanında 100 üzerinden puanlandığı listede Türkiye “özgür değil” kategorisinde yer aldı.

Özgürlüğü derecelendiren not tabanlı sınıflar; ‘özgür’, ‘kısmen özgür’ ve ‘özgür değil’ şeklindeydi. 21 son sınıf ülke listesinde Türkiye 34 puanla internette özgürlük sağlamayan ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye 70 ülke arasında 53. sırada

internette özgürlük

ABD’li insan kaynakları kuruluşu Freedom House’un yayınladığı ‘2021 İnternette Özgürlük’ raporu, ülkelerin internete ne kadar özgürlük tanıdığını değerlendirdi. Erişim engelleri ve kullanıcı hakları gibi birçok alt başlık altında değerlendirmelerin yapıldığı roparda 70-100 puan alan ülkeler ‘ücretsiz’ kategorisine, 40-69 puan arası puan alanlar ise 70-100 puan alan ülkeler arasında yer aldı. ‘kısmen özgür’ kategorisi ve 0-39 puan alan ülkeler ‘özgür olmayan’ kategorisine yerleştirildi. Türkiye, 20 diğer ülke ile Birlikte ‘ücretsiz değiller’ listesinde yer aldı.

Raporda Türkiye’nin internet kullanımı, erişim engelleme, içerik sınırlaması ve kullanıcı hakları ihlalleri gibi kriterlerle incelendi. Türkiye toplamda ‘erişim engelleme’ başlığında 15, ‘içerik sınırlaması’ başlığında 10 puan ve ‘kullanıcı hakları ihlalleri’ başlığında 9 puan aldı. 34 puanla 70 ülke arasında en özgür internete sahip 59. ülke oldu. İnternet satın alma gücü alanında ise 59. sırada yer aldı. En özgür internete sahip ülke ise 96 puanla İzlanda oldu.

ALAKALI HABERLER

Bir Yerden Tanıdık Geliyor: Erişim Engeline Rağmen İran’da 45 Milyon Telgraf Kullanıcısı Var

Raporda ayrıca en çok erişim yasağı alan içerik türlerinden de bahsedildi. Verilere göre, cinsel içerikli anahtar kelimeler içeren alan adlarına sahip siteler en çok engellenen siteler arasında yer alıyor. Ateizmle ilgili sayfalar ‘dine hakaret’ gibi nedenlerle bloke edilmiştir. Terör örgütünün propagandası olabilecek sayfalar da kısa sürede engellenirken, raporda Türkiye’de internet kullanımını olumsuz etkileyen farklı faktörlere de değinildi. Örneğin, verilere göre Türkiye’de en çok erkekler interneti %13’lük bir farkla kullanıyor. Elektrik kesintisi ve zayıf telekomünikasyon altyapısı Birçok kullanıcı internete erişimde sorun yaşıyor. Güneydoğu Anadolu bölgesi bu alanda sorun yaşayan bölgelerin başında gelmektedir.PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK